تجهیزات سخت‌افزاری, صدا, مقالات, میکسر

کنترل مستر

مستر در میکسر ها

کنترل مستر

قسمت کنترل مستر، برای آن طراحی شده تا به طور کلی خروجی اصلی میکسر را تنظیم نماید.

فرضاً در یک اجرای زنده ، که خواننده ها و نوازنده ها با هم در حال اجرا هستند ، فیدر های مستر ، اجازه می‌دهند تا صدابردار حجم کلی صدای تمامی آن‌ها را تنها با یک عدد فیدر تنظیم کند.

یا در صورت استریو بودن ، با دوعدد فیدر چپ و راست این کار را انجام دهد.

کنترل مستر
کنترل مستر در میکسر ها
در تصویر سمت راست کنترل مستر با فیدر انجام می‌شود و در سمت چپ با ولوم

ابزار کنترل مستر

در بسیاری از میکسر ها ( خوابیده ) کنترل مستر با فیدر انجام می‌گیرد. اما در میکسر های ارزان ( ایستاده ) ،ممکن است با ولوم های چرخشی این کنترل انجام شود.

از نمونه میکسر های خوابیده می‌توان به PM 1600-3 و از نمونه میکسر های ایستاده می‌توان به PM 502 از کمپانی دایناکورد اشاره کرد.

قسمت مستر میکسر ها ، معمولا دارای فیدر های زیرمجموعه ها همچون اکسیلاری ها و مانیتورینگ ها باشند ، دارای کنترل میکروفون تالک بک باشند ( میکروفونی که برای خود صدابردار است تا بتواند با کسانی که از او دور هستند،و یا خواننده ای که در استدیو در اتاق ایزوله است ، ارتباط برقرار کند ) ، دارای کلید بی صدای مستر باشند و همچنین ، دارای میکس ماتریکسی ( که میکس با چندین ورودی و چندین خروجی است ) باشند.

محل قرار گیری

میکسر های کوچک ، قسمت مستر میکس‌شان در سمت راست میکسر است و میکسر های بزرگ ، در قسمت وسط میکسر است.

علت وسط قرار گرفتن مستر در میکسر های بزرگ دسترسی آسان‌تر و راحت‌تر صدابردار به این بخش است.

اگر در میکسر های بزرگ این بخش همانند میکسر های کوچک در سمت راست میکسر قرار بگیرد ، دسترسی صدابردار به این بخش سخت می‌شود و ممکن است تمرکز خود را بر روی مدیریت و میکس لاین ها از دست بدهد.

از نمونه میکسر های کوچک می‌توان به PM 2200-3 و از نمونه میکسر های نسبتا بزرگ می‌توان به PM 1000-3 از کمپانی دایناکورد اشاره کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *