میکروفن شات گان

میکروفن‌های شاتگان یکی از انواع میکروفن‌های Directional یا جهت‌دار هستند. طراحی این میکروفن‌ها بگونه‌ای می‌باشد که صدای اطراف را کمتر از روبه رو دریافت می‌کند. همین امر باعث شده تا این میکروفن‌ها بتوانند صدایی با کیفیت را از منابع صوتی که روبه روی آن‌ها قرار دارد دریافت نماید.

دلیل نامگذاری این میکروفن‌ها به این دلیل است که این دسته از میکروفن‌ها شباهت زیادی به لوله‌های تفنگ دارند. در میکروفن‌های شاتگان طراحی عجیب و هوشمندانه‌ای پیاه‌سازی شده است. این میکروفن‌ها دارای لوله‌ای استوانه‌ای شکل می‌باشند که شکاف‌ها و شیار‌هایی روی بدنه این استوانه وجود دارد.

در انتهای این لوله استوانه‌ای شکل کپسول میکروفن قرار داده شده است. این امر سبب شده امواج صوتی که از روبه‌رو به سمت کپسول گیرنده میکروفن وارد می‌شود توسط کپسول دریاف گردد ولی امواج صوتی که از اطراف میکروفن به سمت میکروفن ارسال می‌گردد از طریق شیار‌های موجود بر روی بدنه میکروفن وارد لوله استوانه‌ای شکل می‌شود.

این امر سبب می‌شود صدای اطرافی که وارد میکروفن می‌شود دچار اختلاف فاز با صدایی شود که از روبه‌رو ی میکروفن قابل دریافت است. در نتیجه صدای جانبی بدلیل اختلاف فاز با امواج صوتی که از روبه‌رو دریافت شده حذف می‌گردد.

به دلیل عملکرد و نوع دریافت امواج صوتی توسط این میکروفن به این محصولات لوله‌های تداخلی یا «Interference Tube» نیز گفته می‌شود.

عموما از نظر طراحی میکروفن‌های شاتگان به دو دسته بلند و کوتاه دسته‌بندی می‌شوند. این میکروفن‌ها یکی از مهمترین انواع میکروفن‌های در صدای صحنه و صنعت فیلم‌سازی می‌باشند و تقریبا می‌توان گفت کمتر فیلمی وجود دارد که از این میکروفن‌ها برای ضبط صدای آن بهره گرفته نشده است.

معمولا برای تهیه فیلم‌های سینمایی از میکروفن‌های شات‌گان بلند استفاده می‌کنند. این دسته از میکروفن‌ها بصورت جداگانه مورد استفاده قرار می‌گیرند و مستقل از هر دوربین به ریکوردر متصل می‌شوند.

در عین حال نوع دیگر میکروفن‌های شاتگان بر روی دوربین‌های فیلم برداری و عکاسی قابل نصب می‌باشند. این دسته از میکروفن‌ها برای دریافت امواج صوتی در فاصله نزدیک‌تر طراحی شده اند.

میکروفن‌های شاتگان نیز همانند سایر انواع میکروفن‌ها برای دریافت صدا از منابع صوتی نیاز به منبع تغذیه دارند. ممکن است در برخی از مدل‌ها این میزان از انرژی توسط یک دستگاه دیگر تامین شود یا اینکه برخی از این میگروفن‌ها برای انجام املیات دریافت امواج صوتی به باطری نیازمند هستند.