بلندگو چیست؟

بلندگو چیست؟

مقدمه

شاید برای شما این سوال به وجود آمده باشد که بلندگو چیست … اساسا به هر چیزی که قابلیت پخش صدا را داشته باشد بلندگو ، اسپیکر یا باند می‌گویند. در واقع بلندگو ها دستگاه هایی هستند که انرژی الکتریکی را به صدا تبدیل می‌کنند. از بلندگو به همراه تقویت‌کننده ، برای بلندتر کردن صدا استفاده می‌شود.

خوب بلندگو از چندین قسمت تشکیل شده. که هر کدوم از این اجزا کار خاصی رو انجام میدن و بود یا نبودشون می‌تونه حیاتی یا تا حدودی غیر حیاتی باشه.

بخش های حیاتی

صفحه صدا(دیافراگم)

خوب بلندگو برای تولید صدا که یک موج مکانیکی هست به یک صفحه برای ارتعاش نیاز داره. این صفحه معمولا به صورت مخروطی ساخته میشه ولی در موارد نادر ، در شکل هرمی ، سه وجه ، 4 وجه یا 6 وجه ( مثل برخی ساب ووفر های مخصوص ماشین از برند سونی ) و… ساخته می‌شود.

این صفحه معمولا از جنس پلاستیک ، فوم ، کاغذ ( بیش ترین کاربرد ) ، آلومنیوم ساخنه میشه. و جنسش در کیفیت صدا ، پرتاب صدا تاثیر داره. و هر جنس در جای خاصی استفاده میشه. مثلا در باند های pa بیش‌تر از کاغذ و در بلندگو های ماشین بیش تر از پلاستیک استفاده میشه.

سوراند

دیافراگم صدا برای اینکه حرکاتش کنترل شده باشه و بعد از هربار ارتعاش ، به سر جای خود برگرده ، به سوراند احتیاج داره.

سوراند صفحه کشیده شده دور دیافراگم صدا و معمولا از جنس فوم ، یا کاغذ هست که تجربه نشون میده فومی ها هم روی کیفیت تاثیر مطلوب تر و هم از نظر مقاومت و دوام بهتر از نظر انعطاف ، و تعمیرات بهتر از کاغذ ها هستند چون سوراند های کاغذی اگر پاره بشن تنها راهش تعویض کل دیافراگم بلندگو است.

ولی سوراند فومی راحت با یک تیغ در میاد. با چسب اهن هم چسبونده میشه.

وویس کویل(سیم پیچ)

بلندگو باید انرژی الکتریکی رو به انرژی مکانیکی (صوت) تبدیل کنه. می‌دونیم که با استفاده از سلف میشه نیروی مکانیکی رو به وجود آورد.

همون چیزی که در موتور های الکتریکی اتفاق میوفته. چون سلف دور خودش یک میدان مغناطیسی ایجاد می‌کنه و اگر این میدان رو در یک میدان دیگه مخالف جهت میدان سلف قرار بدیم ، مثل دو آهنربا میشه که به هم نزدیک یا اگه در میدان موافق قرار بدیم مثل دو آهنربا که از هم دیگه دور میشن ، هست.

جنس این سیم پیچ از سیم لاکی مسی ، آلومنیومی ( در موارد خیلی نادر ) و طلا ( سیستم های صوتی های فای که قیمت های ملیونی دارند ) هست و بهتره که دور یک استوانه ای از جنس مس و یا آلومنیوم پیچیده بشه،که گرما راحت تر دفع بشه و عمر مفید بلندگو بیش تر بشه.

اسپایدر

اسپایدر در واقع یک نوع پارچه حرارت دیده هست که کمی ضخیم ، ضمخت و سخته و البته در جهت حرکت وویس کویل انعطاف خوبی داره. کار اسپایدر همانند سورانده با این تفاوت که سوراند برای کنترل دیافراگم صدا بود. اسپایدر بیش تر برای کنترل وویس کویل و حفظ تعادل اون داخل شیار مگنت هست.

مگنت(آهن ربا)

یک بلندگو بسته به نوع می‌تواند دارای یک تا چند مگنت باشد. مگنت برای ایجاد یک میدان مغناطیسی دایم برای وویس کویل ضروری است.

مگنت های جدید و بسیار خوب از جنس نعودمیوم ساخته می‌شوند. ولی به علت هزینه بالا هنوز هم به جای نعودمیوم از فریت یا سریمیوم -کبالت یا النیکو ( نوعی الیاژ مغناطیس دایم ) استفاده می‌شود.

بسکت(بدنه ی بلندگو)

بسکت ، یک قطعه ی یکپارچه ای است که کل اجزای بلندگو روی ان سوار می‌شوند. در ساخت بسکت معمولا از فلزات محکم یا سبک مثل آهن ، آلومنیوم ، در مواردی نادر از سنگ! استفاده می‌کنند و استفاده از پلاستیک و… اصلا رایج نیست.

 

بخش های حیاتی بلندگو

 

بخش های غیر حیاتی

داست کپ(گرد گیر)

در بلندگو ها جهت جلوگیری از خاک گرفتن ، ورود اشیا متفرقه به وویس کویل و در نتیجه صدمه دیدن ان یا خراب شدن صدا ، از یک در پوش که معمولا از جنس کاغذ یا پلاستیک هست برای بلندگو استفاده می‌کنند. داست کپ در وسط دیافراگم صدا قرار میگیرد.

اسپایدر

درسته که اسپایدر رو به عنوان یک بخش حیاتی هم تعریف کردیم. اما در تیوتر ها می‌تونه غیر مفید هم باشه. چون وویس کویل تیوتر ها معمولا خیلی سبک هست و همون صفحه ی تیوتر وزن و کنترل وویس کویلش رو هم انجام میده.

مخروط دوم(dual cone)

این مخروط دوم ، روی مخروط اول ( دیافراگم ) سوار میشه و وضیفه اش کمک به برخی از انواع بلندگو ها مثل مید رنج ها و فول رنج ها در پخش و تولید فرکانس های بالا هست تا اون فرکانس ها بهتر پخش بشوند.

استفاده از بلندگو های استاندارد در کیفیت صدا و صدابرداری بسیار مهم است. پس اگر برای صدابرداری از میکسر های با کیفیتی استفاده می‌کنید ولی همچنان کیفیت صدای شما مطلوب نیست یکی از دلیل های آن استفاده نادرست از بلندگو ها می‌تواند باشد.

این مقاله را به زبان دیگر ببینید:

Leave your comment