جک کنترل افکت در میکسر دایناکورد

جک کنترل افکت در میکسر دایناکورد

جک کنترل افکت

شاید برای خیلی ها سوال باشد جک کنترل افکت چیست؟

این ورودی برای کنترل افکت استفاده می‌شود. منظورم از کنترل افکت قطع و وصل کردن افکت می‌باشد. در برخی از میکسرها این جک به خواننده کمک می‌کند که با استفاده از یک پدال ( FootSwitch ) افکت میکسر را خاموش و روشن کند.

حتی در برخی دیگر از میکسرها این قابلیت وجود دارد که شما با ریتم ضربه این پدال میزان تاخیر ( Delay ) را کنترل کنید. ( در واقع مثل دکمه Tab که در مطالب آینده توضیح خواهم داد )

معمولا در کنسرت ها کمتر ا این قابلیت استفاده می‌شود و کاربرد آن تنها در زمانی می‌باشد که خواننده دست تنهاست. این پدال به خواننده کمک می‌کند تا هر زمان که خواست بتواند به صدای خود افکت ( Fx ) دهد و هر زمان که به افکت احتیاجی ندارد بتواند افکت را خاموش کند.

خب من به شخصه کاربرد این پدال را برای تنظیم افکت پیشنهاد نمی‌کنم چون اگر شما با دکمه Tab کار کرده باشید، خواهید فهمید که ریتم هایی که ما با دست برای دستگاه تعریف می کنیم چقدر نامنظم است.

بهتر بگم: شما باید در ضرب ریتم خیلی حرفه‌ای عمل کنید تا بتوانید افکت میکسر را درست تنظیم کنید. جک کنترل افکت ( Fx On/Off ) یک جک استریو می باشد که در بیشتر میکسر ها قابلیت کنترل آن از طریق بخش دیجیتال میکسر قابل کنترل است.( مانند پاورمیکسر 2200 شرکت دایناکورد )

استفاده از جک کنترل افکت در هیات ها

معمولا در هیات ها افراد از این جک استفاده نمی‌کنند چون اکثر مداحان تجربه‌ی زیادی در بحث های صدا برداری ندارند و خودشان نمی توانند به تنهایی صدا را تنظیم کنند. به علاوه تنظیم کردن افکت های مداحی سخت تر از خوانندگی می باشد و تنظیم این افکت ها با پدال حتی برای افراد حرفه‌ای هم سخت می‌باشد.

برای مثال فرض کنید بخواهید صدای افکت ذاکر را با این پدال ها کنترل کنید. حتی 5 میلی‌ثانیه ( 5Ms ) کم و زیاد بودن در افکت ذاکر ، در صدای خروجی تاثیر گزار خواهد بود. در نتیجه میزان خطای شما خیلی زیاد خواهد بود و ممکن است نتوانید صدای افکت را به گونه‌ای تنظیم کنید که افکت بر روی صدای اصلی بشیند.

این مقاله را به زبان دیگر ببینید:

Leave your comment