صدای نشانه - PFL

صدای نشانه - PFL

صدای نشانه چیست؟

در ابتدا بگم که منظورم از صدای نشانه صدایی هست که به هدفون می‌رود. به عبارت دیگر یعنی صدایی که از بخش هدفون میکسر پخش می‌شود. این بخش به فون ( Phone ) نیز معروف است.

صدای نشانه ، در میکسر به اپراتور اجازه می‌دهد که به یک یا چندین کانال توسط مانیتورینگ یا هدفون گوش بدهد بدون اینکه صدای آن کانال ها به خروجی بروند. و به گوش شنوندگان برسد.

از این سیستم هم می‌توان برای مانیتورینگ استفاده کرد اما استفاده اصلی از آن پخش آهنگ یا قسمت بعدی برنامه زود تر موعود پخش برای خود اپراتور یا مهندس صدا است. تا بتواند قبل از پخش ابتدا صدا را تنظیم کند. این کاربرد به درد دی جی ها (Disc jockey) نیز می‌خورد. سیگنال ها در مسیر نشانه معمولا به یک آمپلی فایر هدفون می‌روند. یا ممکن است به مانیتورینگ ها نیز بروند.

دکمه PFL

دکمه ی PFL بر روی میکسر به معنای گوش دادن پیش از فیدر(Pre-Fade Listen) است. و اگر این دکمه غیر فعال باشد ، صدا به صورت ALF به معنای گوش دادن بعد از فیدر خواهد بود. معمولا ستون های ورودی ، این قابلیت را دارند تا با فعال کردن PFL صدا بدون اینکه به خروجی ها برود،به مسیر هدفون ها برود و قابل شنیدن در آن باشد.

دکمه SIP

در میکسر های پیشرفته کلید SIP نیز ممکن است وجود داشته باشد. این کلید بر خلاف PFL روی صدای خروجی اثر می‌گذارد. شما در میکسر های نرم‌افزاری این مورد رو زیاد مشاهده می‌کنید. (معمولا آن را با حرف S نشان میدهند.)

فرض کنید که ممکن است سیگنال فرستاده شده از سینتی سایزر به میکسر بیش از حد قوی باشد و باعث کلیپ کردن شود. برای راحت پیدا کردن این مشکل کلید SIP را فعال میکنیم. با فعال بودن این کلید ارتباط تمامی کانال ها به جز کانال منتخب با خروجی سریع قطع خواهد شد و میتوانیم به راحتی کانال را تنظیم و سپس SIP را دوباره غیر فعال کنیم.

در هنگام اجرای برنامه مراقب این کلید باشید. زیرا اگر اشتباهی فعال شود تمامی کانال ها غیر از کانال خودش را غیر فعال و بی صدا خواهد کرد.

این مقاله را به زبان دیگر ببینید:

Leave your comment
Comments
10/26/2022 7:27 PM
درود و سپاس از راهنماییتان.
10/26/2022 7:29 PM
خواهش میکنم، در صورتی که سوالی دارید می‌توانید از طریق فرم تماس با ما یا در بخش نظرات هر مقاله بیان نمایید