5 اشتباه در ضبط صدا

5 اشتباه در ضبط صدا

همه می خواهند صدای عالی در ضبط آواز خود داشته باشند، درست است؟ بیشتر مهندسان می‌توانند در مورد تکنیک‌هایی که باید استفاده کنید به شما نکاتی ارائه دهند، اما موارد وجود دارد که قطعاً باید از آنها اجتناب کنید. جزئیاتی که اغلب نادیده گرفته می‌شوند. انجام این کارها ممکن است مانع از ضبط آهنگ های صوتی عالی شوند.

در این مقاله از سایت mixseda ما قصد داریم به 5 تا از این موارد اشاره کنیم:

1. آکوستیک بد

ما متوجه شدیم - اگر در خانه یا در محیطی کمتر از ایده آل ضبط می کنید، بعید است که آکوستیک با کیفیت استودیویی داشته باشید. شما باید مصالحه کنید، اما محدودیتی وجود دارد که می توانید بدون از بین بردن کامل صدای خود نادیده بگیرید.

تن‌های محیطی و تشدید تشدید، قاتلان مطلق صدا هستند، به‌طور مصنوعی باندهای فرکانس باریک را تقویت یا قطع می‌کنند و باعث عدم تعادل تون می‌شوند که به سادگی نمی‌توانید آن‌ها را اصلاح کنید.

در حالی که سایر الگوهای انعکاس (حالت‌های اتاق) مشکلات جدی ایجاد می‌کنند، اکو فلاتر، همان چیزی است که از دیوارهای موازی دریافت می‌کنید، یکی از بزرگترین مقصران صدای بد و طنین‌دار است.

در بیشتر موارد، مقدار کمی فوم آکوستیک (یا حتی حرکت دادن مبل) برای شکستن دیوارهای موازی می تواند معجزه کند. همچنین می‌توانید با نشان دادن نقطه‌های تهی روی پیکربندی قطبی میکروفون به سمت سطوح موازی آسیب‌دیده، از تأثیرات دیوارهای موازی جلوگیری یا کاهش دهید.

2. از رامبل آگاه نباشید

اکثر مهندسان اهمیت جلوگیری از خونریزی میکروفون و نویز پهنای باند را تشخیص می دهند، اما اغلب نیاز به جلوگیری از نویز فرکانس پایین را نادیده می گیرند.

نویز با فرکانس پایین، مانند ارتعاشات ناشی از اتومبیل های در حال عبور یا سیستم های HVAC، می تواند کیفیت پایین را کاملاً از بین ببرد و ضبط های شما را به گل تبدیل کند. این مشکل می تواند غیرقابل تشخیص باشد تا زمانی که خیلی دیر شده است و شما سعی می کنید موارد غیرقابل حل را در ترکیب برطرف کنید.

یک کفپوش چوبی در معرض دید می‌تواند مانند یک بلندگوی غول‌پیکر عمل کند و صدای غرش ترافیک را در نوعی لرزش عمیق ایجاد کند که حتی یک پایه شوک با کیفیت بالا نمی‌تواند مانع از آن شود.

فرش ضخیم اغلب می تواند این کار را انجام دهد، اما ممکن است لازم باشد برای جلوگیری از ترافیک کامیون در ساعاتی کمتر از حد مطلوب آن را بررسی کنید. بهترین راه برای جلوگیری از نویز HVAC این است که به سادگی تهویه مطبوع را خاموش کنید (همراه با هر چراغ فلورسنت، یخچال و سایر لوازم الکترونیکی پر سر و صدا).

همچنین می‌توانید از انحراف‌کننده‌ها یا انحراف‌کننده‌ها در دریچه‌های منبع تهویه مطبوع استفاده کنید تا در صورت ایجاد مزاحمت برای میکروفون‌ها، جهت جریان هوا را تغییر دهید.

3. استفاده بیش از حد از رنگ / پردازش

ضبط با برخی از پردازش های درون خطی، مانند فشرده سازی و یکسان سازی، می تواند در زمان شما صرفه جویی کند. بعلاوه، حتی اگر ترجیح می دهید تمیز ردیابی کنید، باید از گرمای طبیعی و صدای رنگارنگی که از نوع مناسب پیش تقویت کننده دریافت می کنید قدردانی کنید.

بزرگترین مشکل ردیابی هنگام استفاده از پردازنده ها و پری امپ های داغ این است که باید کمی تلاش کنید تا صدا را به کار ببرید.

این بدان معنا نیست که شما باید 100% تمیز باشید، فقط باید منطقی باشید. تا زمانی که کسی یک دیکمپرسور ارائه نکند، باید در مورد دینامیک آینده محتاط باشید. به همین ترتیب، بارگذاری بیش از حد پری‌امپ‌های شما راهی عالی برای یافتن خود در موقعیت بدی است که می‌خواهید از آوازهایی که به‌طور مبهم به نظر می‌رسند، از طریق مگافون ضبط شده‌اند، یک میکس نرم دریافت کنید.

4. ترکیب هدفون را کامل نکنید

مشابه با اعمال یا عدم اعمال رنگ به صدای شما هنگام ضبط، نظارت بر اولویت ترکیبی نیز می تواند دشوار باشد. به عنوان مثال، به عنوان یک مهندس، می دانید که مهمترین چیز این است که میکس نهایی به بهترین شکل ممکن پخش شود و برای انجام این کار، باید یک میکس عالی در اتاق کنترل دریافت کنید.

اگرچه ممکن است درخواست‌های میکس هدفون بسیار روشن یا کاملاً فشرده نشده دریافت کنید که حساسیت شما را آزار می‌دهد، همچنان این مسئولیت شماست که یک میکس هدفون تنظیم کنید که صدای مورد نیاز خواننده شما را ارائه دهد.

در عین حال، تا اینجای کار فقط می توانید استعداد خود را اغراق کنید. وقتی شروع به فراخوانی میکس های چکیدنی با ریورب یا تأخیر زیاد می کند که خواندن با کلید یا سرعت غیرممکن می شود، باید پای خود را زمین بگذارید و به نوعی سازش برسید. نکته اصلی این است که شما باید بهترین کار را برای آهنگ / میکس انجام دهید و این به معنای دریافت بهترین عملکرد ممکن از خواننده خود است.

5. حرکت خیلی سریع در حین ضبط

عجله کردن در روند ضبط چیزی نیست جز این که به خودتان بارها و بارها بگویید که می‌توانید «آن را در ترکیب درست کنید»، ذهنیتی که به ندرت توسط حرفه‌ای‌های استودیو پذیرفته می‌شود و دلیل خوبی هم دارد.

در حالی که ممکن است وسوسه انگیز باشد که یک یا دو آهنگ مناسب در وسط (یا 15!) بگیرید و به آهنگ بعدی بروید، این ترفند باعث سرخوردگی و اتلاف وقت شما می شود، زیرا ساعت ها تلاش می کنید تا با هم ویرایش و تنظیم کنید. صداهایی را که نمی کنید اصلاح کنید، آنها هرگز به آن خوبی که انتظار داشتید به نظر نمی رسند.

رفع تن صدای ضعیف با یک مسیر سیگنال پیچیده به خودی خود یک مشکل کامل است، اما تلاش برای رفع عملکرد ضعیف صوتی در میکس اتلاف وقت و انرژی است. برای یک چیز، در حالی که پیشرفت‌ها در نرم‌افزار لحن و زمان‌بندی در چند سال گذشته واقعاً شگفت‌انگیز بوده است، آنها فقط می‌توانند به طور موثر خطاهای جزئی را بدون استفاده از شخصیت مصنوعی به صدای شما تصحیح کنند. همیشه بهترین کار این است که با بهترین عملکرد ممکن شروع کنید.

شروع با بهترین پیکاپ صوتی شما را از بزرگترین محدودیت پردازشگرهای صوتی برای ذخیره ترکیب خود نجات می دهد، این است که هیچ نرم افزاری وجود ندارد که بتواند بیان، عطف یا کاراکتر ضعیف را اصلاح کند.

بنابراین اگر صدای شما در حال حاضر عالی به نظر نمی رسد، به احتمال زیاد بهتر است در وهله اول وقت بگذارید و این کار را به بهترین نحو ممکن انجام دهید.

این مقاله را به زبان دیگر ببینید:

Leave your comment